Čo je to kendama?

Čo je to kendama?

Čo je to KENDAMA

Drevená hračka, ktorá pobláznila svet sa stala známou u detí aj dospelých iba v posledných rokoch. Dovtedy žala stovky rokov úspech najmä v Japonsku. Prečo ľudia kendamu tak milujú? Kendama je hravá a nikdy neprestáva baviť pre jej schopnosť rozvíjania kreativity a stovky techník hrania, ktoré sú pre kendamu vlastné. 

Hodnotu Kendame vytvára okrem jej dreveného spracovania, farebných variácií, bláznivého a pestrého prevedenia najmä to, že Kendama bola dlhé roky vďaka svojmu remeselnému spracovaniu symbolom tradície aj obľúbeným suvenírom.

Názov a história Kendama

Hračka tohto typu, ale s mierne odlišným prevedením sa objavila už pred pár storočiami vo Francúzsku, kedy ju miestni obyvatelia volali ,,bilboquet''. Doslovný preklad je ,,loptička na dreve'' a princípom hry bolo hádzať loptičku, povrazkom pripevnenú o drievko a chytať ju do jedného z drevených pohárikov, ktoré boli súčasťou drievka.

V 17. storočí sa hračka podobného charakteru objavila aj v meste Nagasaki, ktoré v tej dobe bolo jediné otvorené cezhraničnému obchodu (čo znamená, že dodnes sa nevie, kde táto hračka vznikla, aj keď mnohé zdroje ju pripisujú Japonsku). Pod nešpecifikovaným názvom ju tam hrali ľudia pri popíjaní alkoholu. Kto loptičku nechytil do pohárika, ten pil. 

Hračka sa v 19. storočí v Japonsku dostala do správy Ministerstva školstva ako edukačný nástroj a začala mať úspech u mladých ľudí. V období 1. svetovej vojny sa už hračka začala vyrábať ako produkt na predaj pod názvom ,,Nichigetsu Ball'' a stala sa obrovským hitom, s ktorým prišla výroba ďalších typov. 

Štandardizácia Kendamy

Kendama (Ken-drievko, Tama-lopta) nielen ako hračka, ale aj ako šport nabrala na vážnosti v roku 1975. Po tom, čo autor detských knižiek Issei Fujiwara založil Japan Kendama Association, organizáciu, ktorou boli stanovené pravidlá hry a rozbehli sa prvé súťaže.

Až v roku 2006 sa Kendama dostala do západneho sveta a založili sa združenia v Amerike a Anglicku, ktoré Kendamu urobili globálne populárnu a začali ju milovať všetci, malí aj veľkí. 

Doprava zadarmo

Doprava pri nákupe nad 50 € je do všetkých krajín ZDARMA.

Výmena a vrátenie

Vymeňte alebo vráťte tovar do 99 dní ZADARMO.

Rýchle dodanie

Tovar objednaný do 12.00 máte do 24 hodín doma.

Tovar skladom

99% tovaru máme skladom. Garantujeme rýchle dodanie.

+ ĎALŠIE BENEFITY