Ako sa hrá frisbee?

Ako sa hrá frisbee?

Ako hrať FRISBEE

Lietajúci tanier si môžete zahrať tromi spôsobmi: 

  1. Frisbee si môžete hádzať s priateľmi iba tak v parku, na záhrade alebo kdekoľvek vonku. Pri pikniku, na prechádzke, je to na vás. Ide iba o dobre strávený čas bez pravidiel. 
  1. Začnete sa venovať tzv. ,,Freestyle Frisbee'', čo je šport v ktorom jednotlivé tímy predvádzajú na hudbu vopred pripravenú choreografiu. Choreografie porota hodnotí na základe náročnosti, výkonu a prezentácie. 
  1. Rozhodnete sa spolu s priateľmi pre hru, ktorá má jasne definované pravidlá, ihrisko, ale aj vlastné majstrovstvá a ligu. Hovoríme o ,,Ultimate Frisbee'' , hre ktorá vznikla v roku 1967 a dnes má tisíce aktívnych športovcov a stovky klubov po celom svete.


Ako hádzať Frisbee? 

Backhand
Najbežnejšie a najjednoduchšie hádzanie disku spočíva v tom, že 3 prsty ruky, ktorou hádžete vložíte do spodnej strany disku a jedným palcom disk obopínate po obvode. Ohnutím lakťa smerom k telu následne vraciate tento pohyb späť, šviháte zápästím a disk hádžete pred seba. 

Forehand
Hádzanie, ktoré si vyžaduje viac cviku. Dva palce (ukazovák a prostredník) vložíte do vnútornej strany disku a disk pridržiavate veľkým palcom zvrchu disku. Lakeť ohýňate a otvárate do vonkajšej strany vedľa tela. Disk hádžete prudkým švihom zápästia pred seba a disk by mal odskočiť z dvoch prstov.

Pravidlá Ultimate Frisbee

Ihrisko
Hra ultimate sa hrá na obdĺžnikovom ihrisku, ktorého šírka je 37 metrov a dĺžka 110 metrov, pričom krajných 23 metrov na oboch stranách sa volá koncová (skórovacia) zóna.

Tím
Hru hrá za každý tím sedem hráčov. Hráči môžu striedať len po ukončení bodu, po polčase alebo v prípade zranenia.

Začatie hry
Hru začínajú oba tímy nastúpené na Gólovej čiare. Brániaci tím hodí disk smerom k útočiacemu (tzv. pull).

Prihrávanie 
Frisbee sa môže prihrávať ľubovoľným smerom a na ľubovolnú dĺžku. Hráči s diskom nesmú utekať, je dovolené urobiť len kroky potrebné k zastaveniu, prípadne postaveniu sa po chytení prihrávky. Hráč (rozohrávač) má po chytení prihrávky 10 sekúnd na prihranie spoluhráčom, ktoré mu od 1 do 10 nahlas odpočítava brániaci hráč (marker).

Skórovanie
Tím získava bod zakaždým, keď jeden z jeho hráčov úspešne chytí prihrávku v koncovej (skórovacej) zóne protihráča. Po každom skórovaní si tímy menia strany a z útočiaceho tímu sa stáva brániaci, ktorý rozohráva hru tak, ako pri začiatku hry.

Strata disku
Tím stráca disk ak počas jeho prihrávky padne na zem, jeho protihráč chytí disk alebo ho zrazí na zem, disk hodí alebo chytí mimo hracej plochy, rozohrávač neodhodí disk do 10 sekúnd. Pri jednej z týchto možností sa z útočiaceho tímu stáva brániaci a naopak.

Fyzický kontakt
Akýkoľvek fyzický kontakt je zakázaný.Zakázané je aj bránenie, obmedzovanie v pohybe protihráčovi. Fyzický kontakt sa automaticky stáva faulom. Ak po faule stratí útočiaci hráč disk, hra pokračuje ako keby ho nestratil, teda útok pokračuje. Ak ale obranca nesúhlasí s faulom (tzv. contest), hra sa posúva o jednu prihrávku dozadu, teda k hráčovi ktorý nahrával faulovanému hráčovi.

Rozhodca
Rozhodca v tejto hre nieje potrebný, pretože hráči o sporných momentoch, fauloch a dodržiavaní pravidiel rozhodujú sami.

Duch hry
Hráči ultimate kladú dôraz na férovosť a čestnosť hry. Tieto zásady majú byť prednejšie ako túžba zvíťaziť. V prvom rade ide v tejto hre o zábavu, radosť z hry a čestný športový súboj. Práve preto je dobrým zvykom, že si hráči po skončení zápasu sadnú na pár minút na trávnik, kde preberú hru a utužia dobré vzťahy. Rozhodnú tiež o tom, ktorý tím hral čestnejšie a získa ocenenie Spirit of the game - pomyselný pohár Ducha hry.

Presné znenie (slovenský preklad)  pravidiel podľa WFDF nájdete na stránke Slovenskej asociácie Frisbee.

Doprava zadarmo

Doprava pri nákupe nad 50 € je do všetkých krajín ZDARMA.

Výmena a vrátenie

Vymeňte alebo vráťte tovar do 99 dní ZADARMO.

Rýchle dodanie

Tovar objednaný do 12.00 máte do 24 hodín doma.

Tovar skladom

99% tovaru máme skladom. Garantujeme rýchle dodanie.

+ ĎALŠIE BENEFITY


Related Products