Čo je to bumerang?

Čo je to bumerang?

Čo je to BUMERANG

Bumerang je špecifický nástroj, ktorý možno zaradiť do športu. Od začiatku však slúžil najmä na účely lovu. Naučiť sa bumerang ovládať nie je jednoduché, preto jeho popularita klesá priamo úmerne s počtom ľudí, ktorí jednoducho nie sú trpezliví. 

Napriek tomu je však bumerang výnimočná hračka, pretože kombinuje elegantný tvar, výnimočné dizajny a neodmysliteľný rad zaujímavých fyzikálnych vlastností, vďaka ktorým funguje. Vo výsledku preto bumerang vytvára zaujímavé divadlo, na ktoré sa dá pozerať a ktoré vás aj bude baviť, ak sa s ním naučíte hádzať.

História bumerangu

I keď sa všeobecne pripisuje pôvod bumerangu Austrálii, s určitosťou sa to nevie, pretože historické stopy bumerangu sa postupne našli po celom svete. Vznik najstaršie nájdených bumerangov sa datuje spred desaťtisíce rokov a kolujú tvrdenia, že to bol vôbec prvý lietajúci nástroj ťažší ako vzduch, ktorý bol vynájdený človekom.

Špekuluje sa, že prvý bumerang mohol byť iba jednoduchá palica, ktorú lovec hodil po zvierati pri love. Prvý vracajúci sa bumerang mohla byť tiež palica, avšak opracovaná a postupne doladzovaná lovcom, ktorý si všímal jej letové vlastnosti, ak bola zaoblená.

Pôvod moderného bumerangu, ako ho poznáme dnes, sa ale pripisuje Austrálii. A je to z dôvodu, že domorodci Austrálie boli jednou z mála kultúr, ktorá nepoužívala luk a šíp. Preto bola na bumerang, jeho vlastnosti a neustály vývoj odkázaná.

Ako funguje bumerang

Ak by ste hodili rovný kus palice, bude letieť a možno sa aj točiť, ale bude letieť iba rovno a dopadne akonáhle stratí rýchlosť a gravitácia ho stiahne na zem. 

Jedinečnosť bumerangu je v tom, že sú to v podstate dve krídla, ktoré sa držia pohromade ako jedno a pri hode sa bumerang točí okolo svojho centrálneho bodu a pri cestovaní vzduchom vzniká vztlak, ktorý stabilizuje pohyb bumerangu. Pred očami teda máte niečo ako malé lietadlo. 

Prečo sa bumerang vráti späť?

Rozdiel medzi bumerangom a vrtuľou vrtuľníka je ten, že vrtuľa vrtuľníka sa začne točiť, keď je vrtuľník nehybný. Zatiaľ čo bumerang sa pri hode nielen točí, ale ešte mu aj vrhom dávame pohyb. Zaujímavosťou ešte je to, že do pohybu bumerangu neustále tlačí horné krídlo, ktoré sa pohybuje vzduchom vyššou rýchlosťou, ako to spodné. 

Je to ako keby niekto neustále tlačil na to, aby sa bumerang vo vzduchu točil a nerovnomerná sila spôsobená rozdielom v rýchlosti medzi oboma krídlami pôsobí konštantnou silou v hornej časti rotujúceho bumerangu. 

Bumerang sa preto, ako naklonené koleso bicykla, neustále otáča doľava alebo doprava, čím sa pohybuje v kruhu a vracia sa tak do východiskového bodu.

Doprava zadarmo

Doprava pri nákupe nad 50 € je do všetkých krajín ZDARMA.

Výmena a vrátenie

Vymeňte alebo vráťte tovar do 99 dní ZADARMO.

Rýchle dodanie

Tovar objednaný do 12.00 máte do 24 hodín doma.

Tovar skladom

99% tovaru máme skladom. Garantujeme rýchle dodanie.

+ ĎALŠIE BENEFITY