Yoyo funguje na jednoduchom, no zaujímavom princípe. V základe si stačí navliecť šnúrku na prostredník a prudkým pohybom zápästia pustiť Yoyo smerom nadol, čím sa šnúrka yoya odroluje a v správny okamih ho špecifickým pohybom rukou opäť pritiahnuť naspäť do ruky, kedy sa cestou šnúrka opäť zavinie.
Zotrvačnosť, ktorá pôsobí na konci šnúrky, ak yoyo čo najprudšie spustíte smerom dole alebo pred seba, umožňuje robiť neuveriteľné kúsky a triky, čím sa yoyo stáva ešte viac návykovým, pretože knižnica trikov je takmer nevyčerpateľná.
Keďže sa konštrukcia yoya skladá z niekoľkých častí, je dôležité myslieť na to, že sa hračka pri častom používaní opotrebuje. Mechanické časti je potrebné pravidelne čistiť a mazať, aby yoyo vydržalo čo najdlhšie. Hovoríme najmä o ložiskách hračky, ale netreba zabúdať aj na šnúrku, ktorá sa pri hre používa prakticky nepretržite.
Odporúčame kanál YoTricks.
Ak sa chcete zaradiť do určitej kategórie yoyovania, nezabudnite sledovať štýly, ktoré sú definované podľa spôsobu prevedenia trikov a typu yoya, s ktorým pracujete. S týmito štýlmi sa môžete stretnúť aj na súťažiach, keďže sa jedná aj o oficiálne rozdelenie disciplín.
1A
Najpopulárnejší a základný štýl, na ktorý sa používa Yoyo priviazané šnúrkou o prst. V tomto štýle yoyovania sa používajú tzv. stringové triky. Väčšinou sa používa yoyo typu Butterfly.
2A
Štýl yoyovania, pri ktorom sa používajú obe ruky. Vykonávané triky v tomto štýle sa volajú tzv. loopované triky a tento štýl ľahko rozpoznáte vďaka tomu, že v oboch rukách držíte jedno loopovacie yoyo (yoyo úzkeho tvaru).
3A
Náročný štýl yoyovania. Jedná sa o rovnaký štýl ako 1A, ale s dvomi Butterfly yoyami.
4A
Yoyovania, pri ktorom používate yoyo, ktoré nieje pripevnené k šnúrke. Na tento štýl sa používa vačšie plastové yoyo, ktoré je odolné, keďže vyhadzovanie yoya spôsobuje aj častý pád na zem.
5A
Tzv. Freehand štýl, pri ktorom nemáte yoyo priviazané o palec, ale na konci šnúrky máte protizávažie, s ktorým môžete robiť ďalšie triky.
Comments